Proč pěnová mýdla?
PROČ PĚNOVÁ MÝDLA?
Je standardem zajistit dostupnost a kvalitu osobních mycích prostředků zejména na toaletách a v prostorech, kde se připravují a konzumují pokrmy. Pravidelné mytí rukou je nezbytnou součástí moderního života a běžných hygienických návyků. O mytí rukou se už napsaly stovky knih a tisíce článků a přesto se občas setkáváme s novými postupy a novými materiály.
Tradiční tekutá mýdla nahrazují, v poslední době stále častěji, mýdla pěnová. Pěna, kterou vytváří speciální dávkovač, má několik nesporných výhod. Především jedna dávka pěnového mýdla je levnější než dávka klasického tekutého mýdla a především dávka pěnového mýdla je až pětkrát menší než dávka tekutého mýdla, ale ruce si oběma umyjeme stejně. Vtip je v tom, že z tekutého mýdla musíme pěnu teprve vyrobit ve svých dlaních, kdežto pěnové mýdlo dávkujeme na ruce již jako pěnu. Testování tohoto typu mýdla potvrdilo fakt, že pro umytí rukou stačí opravdu pouze jedna dávka pěnového mýdla. Náročnější klient použije dávky dvě. Zatímco u tekutého mýdla je použití dvou dávek zcela běžné a není výjimkou použití pěti a více dávek. To je evidentní plýtvání, přitom část mýdla zpravidla sklouzne bez užitku z rukou přímo do odpadu, což se u pěny běžně nestane. Správný postup při mytí rukou je ten, že si ruce nejdříve navlhčíme vodou, případně opláchneme hrubé nečistoty a teprve potom naneseme na ruce mýdlo, nebo pěnu.
V řeči čísel to vypadá takto: Pro jedno umytí rukou je zapotřebí pouze 0,5 ml pěnového mýdla na rozdíl od tekutého mýdla, jehož dávka se pohybuje v rozmezí 2 – 2,5 ml. To znamená, že například ze zásobníku o objemu 1 litr vytvoříte 2000 dávek pěnového mýdla, ale pouze 400 – 500 dávek běžného tekutého mýdla, což je až pětkrát méně. Navíc koncentrát pěnového mýdla je tekutý na rozdíl od gelové konzistence tekutého mýdla, takže se snadno, rychle a beze zbytku přelévá a doplňuje. Tyto zdánlivé maličkosti přináší ve větších objektech významnou úsporu pracovního času a tím i snížení mzdových nákladů.
DÁVKOVAČE PĚNOVÉHO MÝDLA
Dávkovače pěnového mýdla se od běžných dávkovačů na tekuté mýdlo liší pouze vnitřní konstrukcí. Speciální ventil současně dávkuje mýdlový koncentrát a vzduch do společné trysky a tím vytváří během dávkování pěnu. Běžné tekuté mýdlo nelze použít do těchto dávkovačů a zároveň pěnové mýdlo nelze používat v dávkovačích na tekuté mýdlo. Není třeba se však obávat vysokých pořizovacích nákladů. Ceny dávkovačů se úměrně snižují s tím, jak roste počet jejich výrobců. Dnes už výrobci cenově nerozlišují typy dávkovačů. Jejich cena začíná již na 200 Kč, proto je jejich zavádění velmi snadné.
Výrobců pěnového mýdla však tolik není a mnohdy se cena jejich produktů (až na výjimky) pohybuje nepoměrně vysoko. I přes to, pokud přepočítáme cenu dávky pěnového a klasického tekutého mýdla, zjistíme, že pěnové mýdlo je až o polovinu levnější. Pro používání pěnového mýdla hovoří i skladový objem. Ten je až pětkrát menší a to už není zanedbatelné.
Pro příklad: škola s pěti sty žáky, kteří si umyjí ruce 4x denně, spotřebuje za jeden měsíc (20 pracovních dnů) 20 litrů pěnového mýdla (4 pěti litrové kanystry). Budeme- li počítat 300 Kč za jeden kanystr, vychází nám 1.200 Kč měsíčně. Zatímco při používání běžného tekutého mýdla to je 100 litrů (20 pěti litrových kanystrů) při ceně od 80 Kč za kanystr to dělá 1.600 Kč. To je sice úspora pouhých 400 Kč za měsíc, resp. 4.800 Kč za rok. Musíme si však uvědomit, že personál musí manipulovat a uskladňovat kanystry s mýdlem pro doplňování. Pěnového mýdla to bude 48 kanystrů, ale běžného tekutého mýdla to je až 240 kanystrů za jeden rok. A to už je podstatný rozdíl. K tomu nám přibývají i poplatky za likvidaci odpadů. Pokud se na tyto skutečnosti podíváme s ohledem na životní prostředí, je nám jasné, že takto malá změna je pro nás i pro naše okolí významným přínosem.